دوشنبه , 13 تیر 1401 - 1:19 بعد از ظهر

وزیر کشاورزی اوکراین؛ هشدار اوکراین درباره افزایش قیمت جهانی گندم

وزیر سیاست کشاورزی و مواد غذایی اوکراین هشدار داد که جامعه جهانی باید برای افزایش قیمت گندم و رسیدن آن به ۷۰۰ دلار در هر تن در سال جاری میلادی آماده شود که جهشی تقریباً ۴۰ درصدی نسبت به ۴۳۰ دلار فعلی محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا)؛به نقل از خبرگزاری تاس، میکولا سولسکی، وزیر سیاست کشاورزی و مواد غذایی اوکراین، روز چهارشنبه هشدار داد که جامعه جهانی باید برای افزایش قیمت گندم و رسیدن آن به ۷۰۰ دلار در هر تن در سال جاری میلادی آماده شود که جهشی تقریباً ۴۰ درصدی نسبت به ۴۳۰ دلار فعلی محسوب می‌شود.

 

وی گفت: آیا ما حاضریم به ازای هر تن ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰ دلار بپردازیم؟ سولسکی اضافه کرد: وضعیت برای کشورهای آسیایی و آفریقایی که عمدتا غلات را از اوکراین وارد می‌کنند، بحرانی است.

 

این وزیر اوکراینی همچنین هشدار داد که برداشت این کشور در سال جاری میلادی احتمالاً بسیار کمتر از سال ۲۰۲۱ باشد.

 

بیشتر بخوانید

 

هشدار فائو در مورد بی ثبات شدن بازار غلات دنیا با تشدید بحران اوکراین

 

احتمال توقف صادرات غلات قزاقستان

 

وی با بیان اینکه “امسال انتظار کاهش ۵۰ درصدی محصول را نسبت به سال گذشته داریم”، افزود: به دلیل ادامه عملیات نظامی روسیه در اوکراین، کشت زمستانه بعدی در خطر است.

 

پیش از این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه هشدار داده بود که جامعه جهانی بدون غلات اوکراین و کودهای روسیه و بلاروس قادر به حل کامل بحران غذایی نخواهد بود.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   قیمت روز تخم مرغ تاریخ 1400.06.17

 

وی افزود: بازارهای جهانی باید دسترسی کامل و نامحدود به محصولات و کودهای روسیه داشته باشند. اوایل ماه جاری میلادی، وی هشدار داد که یک پنجم بشریت به دلیل وضعیت فعلی در بازار غلات در خطر فقر و گرسنگی قرار دارند.

 

نگرانی کشورهای جهان در مورد تولید غلات از ماه فوریه یعنی زمانی که روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد، به شدت افزایش یافته است.

 

بنادر روسیه و اوکراین در دریای سیاه که برای حمل غلات استفاده می شود، از سوی کشتیرانان اجتناب می‌شود.

 

تحریم های غرب همچنین دسترسی بازار جهانی به محصولات کشاورزی و کودهای کشاورزی روسیه و بلاروس را محدود کرده است. با رشد قیمت جهانی غلات، تامین کنندگان عمده ای مانند روسیه، قزاقستان و هند به طور موقت صادرات را متوقف کرده اند تا از بازارهای داخلی خود محافظت کنند.

منبع: اگنا

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

کانادا؛ استفاده از پوست خرچنگ در جیرۀ غذایی طیور

صنعت غذای دریایی کانادا در مناطق نزدیک به اقیانوس اطلس نمی داند که چگونه می …