شنبه , 22 مرداد 1401 - 7:52 بعد از ظهر

وزیر جهاد کشاورزی: نهاده دامی خام به کارخانه‌های فرآوری تحویل می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی و صنایع غذایی (اگنا) به نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی نژاد روز شنبه (ششم آذرماه) در جریان بازدید از یک واحد دامداری در شهرستان قرچک گفت: یکی از راه‌های طراحی شده برای جلوگیری از دلالی در حوزه بازار نهاده‌های دامی، واگذاری نهاده‌های خام در اختیار کارخانه‌های فرآوری استاندارد است تا این نهاده به خوراک دام تبدیل و در اختیار دامداران قرار گیرد.

وی تصریح کرد: البته محصول کارخانه‌های فرآوری به منظور کیفیت سنجی خوراک دام بازرسی،‌ نمونه برداری و آنالیز می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات بی سابقه ناشی از خشکسالی در مناطق مختلف کشور در ۵۰ سال اخیر گفت: زمانی که در حوزه تولید با مشکل خشکسالی مواجه شویم، ناگزیر به واردات هستیم.

ساداتی‌نژاد افزود: افرادی هستند که با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نهاده دامی دریافت و در بازار آزاد به فروش می‌رساندند که برای جلوگیری از این اقدام به جای تحویل نهاده خام که به راحتی در بازار آزاد به فروش می‌رسد، این نهاده با استانداردهای لازم در اختیار کارخانه‌های فراوری تحویل داده شود تا به خوراک دام تبدیل گردد.

وی گفت: برای اجرای این طرح، نظارت و تعیین مکان مناسب برای تحویل نهاده خام نیاز است و باید از این اماکن بازرسی لازم، نمونه برداری و آنالیز صورت گیرد تا نگرانی استاندارد بودن خوراک برای جلوگیری از آسیب به دام برطرف شود چرا که غیراستاندارد بودن خوراک، به دام آسیب می‌رساند و این امر مشمول پرداخت غرامت به دامداران می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران از یک واحد دامداری سنتی و مرغداری ورامین، واحد تولید صنایع لبنی شهرستان پیشوا و چرخه تولید گوشت قرمز در قرچک بازدید و با کشاورزان و دامداران دیدار خواهد کرد.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   قیمت روز تخم مرغ تاریخ 1400/07/29

منبع: اگنا

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

در نهاده‌های دامی هر کالایی که سلامت مردم را تهدید کند، وارد کشور نمی‌شود

محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: سلامت مردم خط قرمز ماست. در نهاده‌های دامی …