پنجشنبه , 14 مهر 1401 - 8:14 قبل از ظهر

وزیر جهاد کشاورزی؛ درود بر شرف و غیرت تولیدکننده ایرانی

وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران از تلاش و غیرت کشاورزان، دامداران و مرغداران ایرانی تقدیر کرد.

ساداتی نژاد گفت: درود بر شرف و همت کشاورز، دامدار و مرغدار ایرانی که علی رغم اینکه با مشکلات فراوانی با ضرر در تولید دست‌به‌گریبان بودند، پای تولید غذا ایستادند و اجازه ندادند تا در کشور کمبودی احساس شود. در سال گذشته، تحولات جهانی از یک سو و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دیگر، مشکلاتی را برای بخش تولید به وجود آورد که توانستیم سربلند از این مرحله بگذریم و این را مدیون تولیدکنندگان باغیرت کشورمان هستیم.

ساداتی نژاد گفت: بخش کشاورزی مظلوم است و شما اصحاب رسانه باید صدای بخش کشاورزی باشید.

ساداتی نژاد ضمن اشاره به این نکته که بشقاب غذای ما پر آب و گران است، گفت: باید با یک همت همگانی الگوی مصرف سفره ایرانی را از سمت محصولات پر آب بر به کم آب بر سوق دهیم و این الگوی مصرف بهینه باید ترویج شود.

راه‌اندازی رصدخانه آمار کشاورزی ایران

وی گفت: آمار یکی از ۵ محو‌ر تغییر و تحول در بخش کشاورزی از ابتدای دولت در این بخش بوده و ما هم اقرار داریم که وضعیت آمار ما ضعیف‌تر است در حالی که آمار تاثیر بسیار مهمی در این بخش به ویژه حوزه غذا دارد.

وی با بیان اینکه همین الان هم آمارها دقیق نیستند، اظهار کرد: این موضوع موجب شده است ‌که بخشی از محصولات دچار مازاد و برخی کمبود شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر در تولیدات کشاورزی هم به ارقام ۹۰ تا ۱۲۵ میلیون تن اشاره می‌شود اما معتقدم روی دقت هیچکدام از این آمارها نمی توان قسم خورد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه در این حوزه دچار ضعف هستیم، گفت: رصد خانه آمار کشاورزی را راه‌اندازی کردیم که از این به بعد قرار است به ریز آمارهای واقعی بخش کشاورزی احصا شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: اکنون برای تکمیل این رصد خانه کشاورزی هفته‌ای یک جلسه داریم‌ تا به فرایند تکمیل برسیم،‌ فاز اول این طرح تا پایان ۱۴۰۱ و فازهای بعدی تا پایان دولت خواهد بود.

تفویض اختیارات صادرات استان‌ها

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه برای صادرات دام سنگین عوارضی در نظر گرفتید که به صادرات ضربه می‌زند، گفت: عوارض را دولت نمی‌گیرد این عوارض در قانون بودجه ۱۴۰۱ آمده و برای لغو باید مجلس تصمیم بگیرد و در این رابطه مذاکره می‌کنیم یا اینکه  مجلس یا سران قوا تصمیم بگیرند.

ساداتی نژاد با بیان اینکه نگاه ما به صادرات محدود نیست، گفت: تجربه سال گذشته نشان داد که هنوز نمی‌توانیم واردات را با عوارض کنترل کنیم زیرا تغییرات قیمت غذا لحظه ای است اما مشکلاتی هم وجود دارد زمانی که در صادرات تمرکز می‌کنیم بحث امضای طلایی پیش می‌آید که راهکار آن تفویض اختیار به استان‌ها است که وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۶۰ مورد را تفویض اختیار کرده است.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   گلایه واردکنندگان نهاده‌های دامی از رئیس کل بانک مرکزی

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به شدت به وا‌گذاری امور به تشکل ها اعتقاد دارم، گفت: امیدوارم که در این دولت موضوع مدنظر کامل صورت بگیرد اما موانعی هم وجود دارد و اینکه تشکل ها باید به سمت وحدت پیش بروند و آنها پاسخگو شوند.

در صادرات ماکارونی محدودیتی برای واردات گندم نداریم

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بلند مدت و میان‌مدت به نفع ‌بخش تولید خواهد بود اما در کوتاه مدت استرس‌هایی را به تولید وارد کرد و هنوز هم ادامه دارد.

وی افزود: در صادرات مثل ماکارونی محدودیتی برای واردات گندم نداریم و مشکل صادرات آنها پایه صادراتی گمرک است که‌ صحبت کرده‌ایم که مشکل رفع شود.

نان و گندم تا آخر امسال تأمین است

ساداتی‌نژاد در پاسخ به اینکه مصرف نان در جامعه عشایر به دلیل تورم بالا رفته است، آیا سهمیه برای آنها خواهید داشت؟ گفت: نه تنها در عشایر بلکه سایر بخش‌ها مثلا شهرهای گردشگری هم اگر میزان مصرف بیشتر شود سهمیه اختصاص می‌یابد‌ و تا اسفند‌ ۱۴۰۱ هیچ مشکلی برای تامین نان و گندم نداریم.

تولید خوب مرکبات، صادرات میوه را ادامه‌دار کرده است

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه آیا امسال صادرات میوه ‌به لحاظ افزایش تولید‌ خواهید داشت؟ گفت: امسال تولید مرکبات خوب است، و صادرات سیب به پاکستان، کیوی به هند، عسل و مرکبات به چین صادر می شود و بازار عراق هم برقرار است و صادرات لبنیات به روسیه را هم پیگیری می کنیم.

مرغ آرین موافقان و مخالفان جدی دارد

ساداتی‌نژاد در پاسخ به این گفته که فدراسیون طیور، ناکارآمد بودن نژاد مرغ آرین را مطرح کرده است مبنی بر اینکه ‌دان زیادی می‌خورند اما عملکرد بالایی ندارند با این وجود شما روی تولید این نژاد اصرار دارید، گفت: نژاد آرین موافقان و مخالفان جدی دارد، آرین از نظر سایز مناسب است و درآمد خوبی دارد، از نظر ضریب تبدیل دان هم روی آن کار می کنیم.

ساداتی‌نژاد افزود: تولیدات مرغ آرین به صورت وزن سبک هستند هر چند که این وضعیت در سویه‌ای از تولیدات راس نیز به این شکل است اما تولیدکنندگان به سمت مرغ‌های راس سبک نمی‌روند زیرا تولید مرغ‌های سنگین‌وزن سودآوری بیشتری برای تولیدکنندگان دارد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: بازارهای صادراتی مرغ‌های سنگین‌وزن را نمی‌پسندند همچنین مرغ‌های سبک وزن، کیفیت بهتری دارند و لازم است که تولید ما به سمت مرغ‌های سبک برود.

وی یادآور شد که در سال‌های گذشته به مدت یک سال ما از واردات سویه راس تحریم شدیم که با فعال شدن تولید مرغ آرین این تحریم برداشته شد بنابراین معتقدیم که داشتن یک برند ملی و بومی برای امنیت غذایی کشور حیاتی است.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   اصلی ترین مانع شیوع بیماری آنگارا در مرغداریها، رعایت بهداشت است

تشکیل اداره کل کشت فراسرزمینی در وزارت جهاد

وزیر جهاد کشاورزی درباره کشت فراسرزمینی تصریح کرد: در وزارت جهاد اداره کل کشت فراسرزمینی‌ تشکیل شده است و شیوه‌نامه کشت فراسرزمینی را تصویب و ابلاغ کردیم و هرکسی می تواند مجوزهای لازم را بگیرد.

وی ادامه داد: ۵ تا ۶ نفر در اهلیت سنجی شرکت کرده و در قزاقستان، روسیه برزیل و ونزوئلا آفریقا کشت داریم و تجربه موفق و نیز ناموفقی هم داشتیم اما کلیت آن مورد تایید است، قرار است ۲۰ درصد واردات را با اولویت از کشت فراسرزمینی انجام دهیم.

رشد ۲۵درصدی تولید برنج در سال ۱۴۰۱‌

ساداتی‌نژاد در پاسخ به اینکه چه برنامه‌ای برای کاهش قیمت برنج دارید؟ گفت: اکنون قیمت برنج در فصل برداشت نزولی است و امسال ۲۵ درصد رشد تولید داریم، امسال واردات در فصل برداشت نداریم اما توزیع خارج از این فصل انجام خواهد شد، ذخایر استراتژیک هم در بهترین وضعیت قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال قطعا قیمت بازار برنج مناسب خواهد بود اما حواسمان به تولید کننده هم باید باشد که آنها هم ضرر نکنند.

وی درباره تامین نهاده ها هم گفت: اکنون هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، هیچ محدودیتی برای واردات برای هر کسی یا هر شرکتی وجود ندارد و با ارز نیمایی امکانپذیر است.

مشوق های حمایتی از تولید دانه‌های روغنی

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه چند درصد دانه روغنی در داخل تولید می شود؟ اظهار کرد: برنامه افزایش تولید در این بخش داریم اما در دانه‌های روغنی آب‌بر تولید‌مان محدود خواهد بود، برای حمایت از این بخش هم مشوق‌هایی در نظر گرفتیم مثلا برای کشت سویا ۶ میلیون تومان در هکتار مشوق دادیم که کشاورزان با انگیزه بیشتری به این سمت بروند.

ساداتی‌نژاد با انتقاد از مصرف روغن زیاد در کشور گفت: باید سرانه مصرف پایین بیاید از سوی دیگر سبد مصرف روغن هم متنوع تر بشود.

فقط بانک کشاورزی برای تسهیلات همکاری می‌کند

وی گفت: بانک‌ها باید ۱۵ درصد از تسهیلات خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند اما به غیر از بانک عامل کشاورزی هیچ کدام همکاری لازم را ندارند.

حمایت از تولید و امنیت غذایی

‌وزیر جهاد گفت: جنگ روسیه و اوکراین وضعیت امنیت غذایی را در جهان حساس‌تر کرد، بسیاری از کشورها حتی تغییرات سیاسی داشتند، بسیاری از کشورها به مشکلات بزرگی برخوردند اما در کشور ما حتی با‌ اصلاح یارانه ها و نیز افزایش قیمت دستمزد و انرژی در اول سال، هیچ مشکلی در بازار از نظر تامین وجود نداشت که به دلیل کمک بخش تولید بوده است.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   حل مشکل کمبود نهاده‌های دامی کشور تا دو هفته آینده

وی افزود: با وجود اینکه بخشی از تولید کنندگان سودی هم نداشتند اما همچنان  تولید کردند، تصمیم به صادرات برای حمایت از تولید است اما ذخایر را هم به حد کافی انجام دادیم، ۳۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار را خرید کردیم و ۱۵۰ میلیارد تومان یارانه به این بخش دادیم و اینها نشان می‌دهد که بدون برنامه اقدام به صادرات نمی‌کنیم.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه کاملا درست است که باید وضعیت کشورهای دیگر را برای تصمیم‌گیری‌های داخل در نظر بگیریم، اضافه کرد: زمانی که چین انبارهای خود را تکمیل می‌کرد و یا به کشت محصولات اساسی مانند گندم می‌پرداخت مشخص بود که بر اساس آمارها و پیش‌بینی‌های آینده چنین رویکردی دا‌رند و ما نیز با تحکیم رصد خانه آمار داخل و خارج، برنامه های آتی را تقویت خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال الگوی کشت در شهریور ابلاغ می‌شود، تا الان هم علم را داشتیم اما ابزاری برای موظف کردن کشاورزان برای اجرا نداشتیم الان برنامه‌های تعیین قیمت تضمینی، ارائه مشوق‌های کشت و تخفیف آب بها به عنوان ابزاری برای اجرای الگوی کشت را اجرایی خواهیم کرد.

کمبودی در زمینه نهاده‌های دامی در کشور نداریم

وی با بیان اینکه اکنون نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم، اضافه کرد: برای واردات نهاده‌های دامی هیچ محدودیتی برای افراد و شرکت‌ها وجود ندارد و با ارز نیمایی این امر امکان‌پذیر است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: عمده غذایی ایرانیان از محصولات آب بر تشکیل شده است مانند برنج و گوشت؛ در حالی که این موضوع با توجه به وضعیت خشکسالی‌ها باید اقتصادی شود که این امر نیازمند فرهنگ‌سازی است؛ زیرا در تمام دنیا در کنار مصرف برنج سیب‌زمینی و در کنار مصرف گوشت گوسفندی، گوشت گوساله یا سایر محصولات پروتئینی مصرف می‌شود.

کاهش قیمت آب‌بهای کشاورزان و تکمیل لایحه آبخیزداری

وی افزود: کاهش قیمت آب بهای کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند نیز از دیگر اقدامات برای رعایت الگوی کشت در کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تدوین لایحه آبخیزداری دیروز به اتمام رسید و به دولت ارسال می‌شود، رئیس جمهور نگاه خوبی موضوعات مرتبط با آب و خاک دارد و امیدواریم که اقدامات مناسب‌تری در این حوزه انجام شود.

ساداتی‌نژاد افزود: ۹۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری باید در کشور انجام شود اما با سرعت و اعتباراتی که فعلا داریم ۹۰ سال طول می‌کشد تا کل اراضی مورد نیاز آبخیزداری شوند.

وی گفت: در کنار آبخیزداری عملیات افزایش درختکاری هم در دستور کار است که این اقدامات در پیشگیری از وقوع سیل مؤثر است.

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

آغاز به کار هیئت رئیسه جدید انجمن جوجه یک روزه از هفته آینده/ آیا قیمت جوجه یک روزه افزایش پیدا خواهد کرد؟

  محمدکریم فکوری عضو منتخب هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه در مصاحبه با …