یکشنبه , 6 فروردین 1402 - 4:30 بعد از ظهر

هشدار به دامداران و مرغداران همزمان با کاهش دما

در فصول سرد سال رعایت نکات بهداشتی توصیه شده، برای حفظ سلامت و رفاه حیوانات و نیز حفظ سرمایه دامی ضروری است.

با توجه به کاهش محسوس دما و احتمال بروز نوسانات حرارتی در نواحی مختلف، اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از کلیه پرورش دهندگان دام و طیور خواسته است با رعایت توصیه‌های دامپزشکی از بروز بیماری در گله‌های پرورشی دام و طیور جلوگیری کنند.

در این رابطه، دکتر محمود قربان زاده معاون سلامت دامپزشکی استان توصیه‌های زیر را اعلام داشته است:

– حیواناتی که در آن‌ها هرنوع علائم بالینی از قبیل سرفه، عطسه و … دیده می‌شود باید حتماً از سایر حیونات جدا نگهداشته شوند تا باعث گسترش بیماری در سایر دام‌ها نشوند.

– لازم است آب مصرفی حیوانات سرد و یخ زده نباشد. دامداران باید آب مصرفی را در محل گرم‌تری نکه دارند و در فواصل معین به مصرف دام‌ها برسانند.

– در صورت استفاده از وسایل گرمازا در محل نگهداری دام‌ها، طوری برنامه ریزی شود که گازهای حاصل از احتراق این وسایل به خارج از محل حضور دام‌ها هدایت شود.

– با توجه به حساس بودن حیواناتی نظیر اسب به نوسانات درجه حرارت محیط، کلیه باشگاه‌های سوارکاری و دارندگان انواع اسب، تمهیدات لازم را برای یکنواختی درجه حرارت محیط فراهم آورند و تا حد امکان اسب‌ها را با پوشش مخصوص نگهداری کنند.

– لازم است در ساعات گرم‌تر روز، دامداران، دام‌ها را از اصطبل خارج کنند و برای مدتی در‌های اصطبل را باز بگذارند.

– با توجه به اهمیت تغذیه در این فصل، تغذیه دام‌ها در فواصل زمانی مناسب صورت گیرد و تا حد امکان میزان مواد خشک و انرژی‌زا به جیره غذایی دام‌ها افزوده شود.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   آرامش در بازارمرغ و تخم‌مرغ/ قیمت مرغ10 هزار تومان کاهش یافت

– دارندگان و پرورش دهندگان انواع طیور دقت کنند دمای آب مصرفی آن‌ها با دمای سالن یکی باشد و از ورود هوای مستقیم به سالن پرورش طیور جلوگیری کنند.

– در صورت استفاده از وسایل گرمازا به جز هیتر که باعث مصرف اکسیژن سالن پرورش می‌شود، قسمتی از سالن جهت خروج گازها تعبیه شود.

– با توجه به سردی هوا و افزایش مصرف دان، لازم است تنظیم فرمول غذایی طوری باشد که انرژی مورد نیاز برای تمامی گله تأمین شود.

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

اتحادیه تولیدکنندگان تخم مرغ: قیمت تخم مرغ اصلاح شود/ احتمال کمبود تخم مرغ در نیمه دوم سال آتی

اختصاصی دامیران- محمد مرادی: به دلیل تداوم ضرر و زیان مرغداران، تقاضا برای حذف گله …