یکشنبه , 26 فروردین 1403 - 5:40 بعد از ظهر

بیماری نیوکاسل در طیور چه علائمی دارد؟

در صورتی که یک یا چند مورد از علائم زیر را در گله طیور خود مشاهده کردید، سریعا پرنده دارای علائم را از پرنده های سالم جدا کرده و به صورت جداگانه و قرنطینه شده به درمان آنها بپردازید تا بیماری را به پرنده های سالم انتقال ندهد و موجب تلفات عمده گله شما نشود.

 

از جمله علایم این بیماری می توان به : نفس کشیدن با دهان باز، نفس نفس زدن، خس خس کردن سینه ، داشتن سرفه و عطسه ، وجود اسهال آبکی یا سبز رنگ، کاهش اشتها و کاهش وزن ، لرزش بدن و افتادگی بال ها ، کز کردن  و گوشه گیری ، عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن ، داشتن سرگیجه ، در موارد حاد فلج شدن پاها و پیچیدن گردن به سمت بدن و…  اشاره کرد.

 

در صورتی که پرنده به نیوکاسل جزئی و خفیف متبلا شده باشد و یا بیماری در مراحل اولیه باشد با مشاهده تورم چشم و گلو ، کاهش اشتها ، کاهش تخم گذاری ، تغییر در شکل و رنگ تخم مرغ و آبکی و غیر ژله ای شدن سفیده تخم می توان به وجود بیماری نیوکاسل در مرغ پی برد که حتما باید در جهت قرنطینه و درمان سریعتر اقدام شود.

 

نحوه تشخیص قطعی بیماری نیوکاسل در طیور

با اینکه توجه به علائم فوق در تشخیص و درمان بیماری کمک کننده خواهد بود اما در برخی موارد به دلیل مشابه بودن علائم آن با سایر بیماری ها به صورت اشتباه تشخیص داده می شود، بنابراین انجام کالبد شکافی لاشه جهت تشخیص دقیق بیماری الزامی خواهد بود.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   دستورالعمل نهايي ارزيابي و مديريت مخاطرات روغن و چربي مصرفي دام، طیور و آبزيان

بیماری آنفولانزای مرغی و مسمومیت های غذایی علائم تنفسی، گوارشی و عصبی مشابهی با این بیماری ایجاد خواهد کرد، بنابراین دامپزشک ها به منظور تشخیص قطعی نیوکاسل در طیور و جلوگیری از تلفات بیشتر گله از روش هایی همچون MDT، ICP، IVP، HI و یا روش مولکولی بهره گیری می کنند.

در صورتی که شما یا دامپزشک قصد کالبد شکافی پرنده تلف شده را داشته باشید باید به خونریزی داخلی ریه ، کلیه ، نای ، سنگدان ، تخمدان و سایر اندام های پرنده توجه کنید چرا که نیوکاسل سبب خونریزی داخلی در این اندام ها نیز می شود.

 

روش های پیشگیری و کنترل نیوکاسل در طیور

بهترین روش برای پیشگیری و کنترل این بیماری واکسیناسیون جوجه ها می باشد که حتما تحت نظر دامپزشک معتبر و در زمان های مقرر انجام شود.

تا جای امکان از آب  و غذای سالم در تغذیه آنها استفاده کنید و دانخوری و آبخوری ها را به صورت مرتب با استفاده از مواد شوینده به خوبی شستشو دهید.

نظافت سالن و ممانعت از تجمع فضولات و همچنین استفاده از خاک اره و یا پوشال نرم جهت جذب فضولات از عوامل مهمی هستند که در پیشگیری و کنترل نیوکاسل و سایر بیماری ها نظیر کوکسیدیوز تاثیر گذار خواهد بود.

مشاهده ، جداسازی و قرنطینه پرنده های بیمار نیز مانع از توسعه ویروس خواهد شد و به سالم ماندن بیشتر گله کمک شایانی خواهد کرد، بنابراین حتما روزانه چندین ساعت و به صورت پی در پی گله خود را تحت نظر بگیرید و پرنده های بیمار را سریعا شناسایی و قرنطینه کنید.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   لزوم اصلاح قیمت تخم‌مرغ به‌منظور پایداری تولید

 

درمان مرغ و خروس های مبتلا به نیوکاسل

با اینکه هنوز درمان مشخصی برای این بیماری کشف نشده اما با استفاده از تغذیه صحیح ، دادن و آب و مولتی ویتامین کافی و استفاده از آنتی بیوتیک و سایر داروها تحت نظر دامپزشک تا حدی می توان این بیماری را مداوا کرد. اما در صورتی که مرغ و  خروس ها به نیوکاسل نوع شدید و حاد مبتلا شده باشند و علائم عصبی مانند فلج شدن در آنها ظهور پیدا کرده باشد مداوای آنها سخت تر خواهد بود.

 

روش های انتقال ویروس از یک پرنده به پرنده دیگر

با آگاهی از روش های انتقال ویروس به راحتی می توانید از بیمار شدن پرنده ها جلوگیری کنید و سطح سلامت گله را تا حد قابل توجهی افزایش دهید. در حالت کلی روش های زیر موجب انتقال ویروس می شوند.

الف – انتقال از طریق هوای آلوده و تنفس پرنده ها

ب – انتقال از طریق تغذیه آب و دان آلوده

ج – هم غذا شدن با پرنده های وحشی

د – عدم شستشوی آبخوری و دانخوری 

هـ – وجود ترشحات و فضولات پرنده بیمار در بستر و نوک زدن سایر پرنده ها به آن

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

تشکیل ۴ کارگروه برای تعیین حریم‌های بهداشتی واحدهای تولیدی با مشارکت تشکل‌ها

رییس سازمان دامپزشکی کشور، در راستای مشارکت مردم در سال جهش تولید با مشارکت مردمی، …