یکشنبه , 26 فروردین 1403 - 6:20 بعد از ظهر

زنجیرۀ تامین مواد غذایی در مرکز توجه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به عنوان موتور توسعه بخش کشاورزی به رغم تنگناهای نقدینگی همواره در جهت برنامه های راهبردی وزارت جهادکشاورزی و به عبارتی سرمایه گذاری بخش خصوصی در عرصه کشاورزی گام برداشته است. یکی از راهبردهای وزارت جهادکشاورزی در حوزۀ تامین غذا؛ فعال کردن واحدهای تولیدی تکمیلی، تبدیلی و غذایی است. این زنجیره که به عنوان تامین مواد غذایی در برنامه های وزارت جهادکشاورزی و در راستای امنیت غذایی اهمیتی بیش از گذشته یافته است از جانب بانک کشاورزی مورد حمایت قرار گرفته است.

روابط عمومی بانک کشاورزی در گزارشی به این موضوع اشاره کرده است که این بانک از ابتدای دولت سیزدهم با هدف ارتقاء و تحکیم پایه های امنیت غذایی کشور، 380هزار میلیارد تومان تسهیلات به فعالان زنجیره تامین مواد غذایی پرداخت کرده است.

به گزارش کاج پرس این رقم تسهیلات ارزان قیمت در این مدت کوتاه، در تاریخ حمایتی مالی نه تنها در خود بانک کشاورزی بلکه در میان سایر بانک ها که عمدتا توجه اشان به مسائل تجاری است، کم سابقه بوده است.

نکته حائز اهمیت دیگر اعطای این تسهیلات، استفاده از این مبلغ هنگفت در مسیر تولید است که خود مسیری است که می تواند نقش ضد تورمی داشته باشد، موضوعی که اعطای اعتبارات و تسهیلات توسط سایر بانک ها بدون توجه به بحث تولیدات اشتغال زاست و غالبا سرریز فعالیت های غیر مولد می شود.

گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی حاکی است این بانک در اجرای برنامه ها و سیاست دولت سیزدهم در زمینه حفظ و ارتقاء و تحکیم پایه های امنیت غذایی کشور ماموریت های مهمی بر عهده گرفته و همواره سعی داشته است نقش موثری ایفا کند که از جمله مهم ترین این ماموریت ها با پشتوانه مطالعات و تجربیات گذشته، در سال جاری به مرحله اجرا رسید، در نظر گرفتن شبکه تولید و توزیع مواد غذایی در قالب زنجیره های تامین بوده است.

شاید این مطلب هم مورد نظر شما باشد :   قیمت روز تخم مرغ تاریخ 1400.07.27

در گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی آمده است پرداخت 380هزار میلیارد تومان طی حدود 3سال گذشته که صرفا معادل تسهیلات نقدی پرداخت شده است و حمایت های مالی از طریق ابزارهای تعهدی را شامل نمی شود.

براساس این گزارش تسهیلات نقدی پرداختی طی کمتر از سه سال گذشته در بخش های زراعت، باغداری، مرغداری و دامداری، شیلات و آبزیان و همچنین صنایع وابسته و خدمات کشاورزی پرداخت شده و سه بخش صنایع وابسته، مرغداری و دامداری و زراعت به ترتیب با دریافت ۲۰۴، ۷۷ و ۷۰ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم از تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده اند.

گفتنی و قابل تاکید است که گزارش روابط عمومی به دلیل شناخت و تجربه بانک کشاورزی از ساختار کشاورزی کشور بخش های مختلف و تعیین کننده در مواد غذایی را هوشمندانه مورد حمایت قرارداده است و در آن آشکار است حمایت از صنایع مرغداری و دامداری و زراعت هرکدام با رقم های قابل توجه هدفمند و متناسب با شرایط و ضرورت های تامین مواد غذایی در عرصۀ گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و صنایع لبنی که جامعه مصرف به آنان نیاز مبرم دارد و ایجاد فراوانی در این کالاها حائز اهمیت است؛ طراحی شده و تسهیلات پرداخت شده است.

درباره ی نویسنده

مطلب پیشنهادی

تشکیل ۴ کارگروه برای تعیین حریم‌های بهداشتی واحدهای تولیدی با مشارکت تشکل‌ها

رییس سازمان دامپزشکی کشور، در راستای مشارکت مردم در سال جهش تولید با مشارکت مردمی، …